Strony

środa, 1 sierpnia 2012

Blog MF Avionics - podziękowania dla Panów Polaka i Rypulaka

Awionika, przyrządy i systemy pokładowe

W artykułach wykorzystaliśmy dotychczas wiele rysunków i ilustracji, pochodzących z książki Z. Polak, A. Rypulak, "Awionika, przyrządy i systemy pokładowe". Autorom składamy podziękowania i gratulacje. 


Książka zawiera podstawy budowy i zasad działania urządzeń i systemów awioniki, tj.: przyrządy pokładowe, systemy nawigacyjne, łączności, sterowania, instalacje pokładowe i wiele innych.



Busola magnetyczna - najstarszy przyrząd nawigacyjny


Busola magnetyczna

Właściwości magnetyczne Ziemi były wykorzystywane w nawigacji od dawna i korzysta się z nich do dzisiaj. Przykładem są kompasy lub busole magnetyczne. Ziemia jest wielkim magnesem, którego bieguny w przybliżeniu pokrywają się z biegunami geograficznymi.


Jeżeli przystawimy magnes do stalowego elementu to zostanie on przyciągnięty lub poczujemy siłę, która będzie próbowała nam wyrwać magnes z ręki. Również dwa magnesy będą się przyciągać biegunami przeciwnymi. Na takiej zasadzie działa kompas. Igła, która się w nim znajduje jest małym magnesem. Jej umocowanie umożliwia swobodny obrót wokół własnej osi.

ArduPilot - otwarty autopilot twórców Arduino

ArduPilot Mega

ArduPilot należy do grupy otwartych autopilotów, tworzonych przez społeczność internetową. Jego budowa oparta jest o popularną platformę mikroprocesorową - Arduino. W przeciwieństwie do OpenPilot, ArduPilot jest dostępny w sklepach internetowych bez zbędnych kombinacji i czekania aż zbierze się chętna grupa z Twojego regionu. Co prawda, wpływa to na ekskluzywność OpenPilota, jednak znacznie utrudnia zakup.


Standardowo, na platformę ArduPilot składają się części sprzętowa i programowa. Każda z nich zawiera wiele rozwiązań i dodatków, których nie sposób zwięźle opisać. Zaczniemy od charakterystyki najpopularniejszego elementu sprzętowego, czyli płytek ArtuPilot Mega.