piątek, 6 lipca 2012

OpenPilot - awionika na dobry początek

Logo OpenPilot

Nawet najlepsi kiedyś musieli zaczynać. Przygoda z awioniką też ma swój początek. Nie trzeba znać się na nowoczesnych rozwiązaniach przyrządów pokładowych czy skomplikowanych systemach sterowania. Wystarczy odrobina pasji i chęci, aby poznać tę piękną dziedzinę. Zaczynamy od małych modeli latających, sterowanych przez amatorskie autopiloty. 


Amatorskie autopiloty to urządzenia elektroniczne, które sterują ciągiem silnika i wychyleniem serwomechanizmów na podstawie danych otrzymanych z czujników. W zależności od autopilota, mogą to być czujniki ciśnień statycznego i całkowitego, przyśpieszeniomierze, żyroskopy, magnetometry czy odbiornik GPS. Istnieje wiele autopilotów, tworzonych przez internautów w formie tzw. Open Source. Są one dostępne za darmo.



Panel sterowania OpenPilot
Rys. 1 - panel OpenPilot'a [1]


Jednym z takich rozwiązań jest OpenPilot. Czy jest to rozwiązanie najlepsze - to już kwestia gustu. Jest to projekt typu Open Source, mający na celu dostarczenie amatorom lotnictwa taniego ale skutecznego środowiska sprzętowego i programowego do sterowania samolotami bezzałogowymi. Projekt jest opracowywany przez społeczność internetową, ludzi, którzy poświęcają swój czas i wkładają w to umiejętności oraz wysiłek. Wszytko po to, aby inni mogli z tego skorzystać. Nikt nie robi tego za pieniądze, dlatego OpenPilot jest platformą tanią w porównaniu z rozwiązaniami komercyjnymi. 


Platforma sprzętowa CopterControl
Rys.2  - platforma sprzętowa CopterControl [1]



Platforma OpenPilot może znaleźć zastosowania w ratownictwie, pracach badawczych, akademickich, jest przydatna przy tworzeniu dokumentacji z powietrza oraz sprawia wiele przyjemności majsterkowiczom i hobbystom. System obsługuje quatrokoptery, śmigłowce i samoloty. To elastyczny twór, dający się dostosować do indywidualnych potrzeb, rozwiązań nawodnych czy naziemnych. 

Platforma sprzętowa GPS
Rys. 3 - platforma sprzętowa GPS [1] 


OpenPilot posiada aktualnie dwie platformy sprzętowe: Open Pro Pilot oraz Copter Control. OpenPilot Pro jest w pełni rozwiniętą, potężną platformą autopilota, podczas gdy Copter Control jest małym, tanim rozwiązaniem do stabilizacji lotu. Zawiera żyroskopy i akcelerometry na trzech wzajemnie prostopadłych osiach. Rozwiązanie może być jednak rozszerzone o dodatkowe czujniki i systemy komunikacyjne. Oba systemy wykorzystują naziemną stację sterowania OpenPilot. 



Dużo teorii, mało praktyki, wszystko było tytułem wstępu, aby zainteresować czytelnika. Więcej konkretów i mocnej praktyki już wkrótce. Na koniec jeszcze prezentacja możliwości OpenPilot'a





Źródła:


1. www.openpilot.org