piątek, 3 sierpnia 2012

Testowy lot maszyny z ArduPilot Mega



Dobra prezentacja pierwszego lotu z użyciem aparatury ArduPilot Mega.

Kurs modelowania w X-Plane cz. 4 - 6

Model  X Plane

Kolejne części kursu modelowania w popularnym pakiecie X-Plane. Dowiemy się jak zamodelować rodzaj i parametry silnika, podwozie oraz powierzchnie sterowe.







Sztuczny horyzont - podstawowe problemy konstrukcyjne

Sztuczny horyzont

Sztuczny horyzont jest przyrządem, wskazującym kąty przechylenia i pochylenia. Jego podstawowym elementem konstrukcyjnym jest żyroskop, który utrzymuje stałe położenie kątowe w przestrzeni inercjalnej. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy na układ żyroskopu nie działają siły zewnętrzne. Problem pojawia się, gdy uświadomimy sobie, że Ziemia nie jest układem inercjalnym oraz że niemożliwe jest zapewnienie pełnego odizolowania żyroskopu.


Gdybyśmy podróżowali z żyroskopem na pokładzie w promieniu kilkunastu kilometrów, odchylenie jego osi wirowania od pionu grawitacyjnego byłoby niewielkie. Na prawdę pokonujemy samolotem odległości tysięcy kilometrów, podróżujemy za ocean Atlantycki lub do Chin. W przypadku takich przemieszczeń, odchylenie osi żyroskopu jest znaczne. Kolejną przyczyną odchyleń jest moment żyroskopowy, powstający w wyniku działania sił tarcia w łożyskach.